Co powoduje stres w miejscu pracy i jak można go zminimalizować?

News

Stres to słowo, które często słyszymy w dzisiejszych czasach, a niepokojące jest to, że coraz więcej osób cierpi z powodu jego skutków. Słowo S.

Stres sam w sobie nie jest czymś, co można wybrać, ale można nim zarządzać i pracować nad nim, aby go ograniczyć, a być może nawet wyeliminować.

Stres często pojawia się, ponieważ czujemy się przytłoczeni lub pod presją, niezależnie od tego, czy jest ona spowodowana czynnikami zewnętrznymi, czy też presją, którą nieuchronnie sami na siebie wywieramy. Jeśli pomyślimy o mediach społecznościowych i ich szkodliwym wpływie na poczucie własnej wartości, stres jest nieodłączną częścią tego zjawiska. Widzimy, jak nasi znajomi piszą o swoim wspaniałym życiu (w większości przypadków ich życie wcale nie jest wspaniałe) i zaczynamy mieć poczucie porażki, wywierając na siebie presję, by próbować osiągnąć nieosiągalne cele.

Może to dotyczyć zarówno życia osobistego, jak i zawodowego, ale stres jest szkodliwy niezależnie od tego, skąd się bierze.

Zapoznaj się z infografiką przedstawiającą wyniki badań przeprowadzonych w 22 różnych krajach, w których opisano główne przyczyny stresu.

Źródło - https://www.gfk.com/en-gb/insights/infographic/major-causes-of-stress/

Czy te wyniki Cię zaskakują?

Jak widać, aż 19% osób stwierdziło, że ich stres jest spowodowany brakiem czasu na wykonanie zadań, które muszą wykonać w ciągu dnia przy biurku, i jest to epidemia na skalę światową.

To jest właśnie stres w miejscu pracy, głośno i wyraźnie!

Stres może wywołać wszystko, co sprawia, że czujemy się pod presją. Oczywiście, odrobina stresu nie jest niczym złym, ponieważ może motywować do szybszej i cięższej pracy nad wykonaniem określonego zadania. Jednak taka sytuacja działa pozytywnie tylko wtedy, gdy stres jest krótkotrwały i nie jest zbyt duży. Gdy stres jest bardzo silny i trwa przez dłuższy czas, jego skutki zmieniają się z motywujących w niezwykle demotywujące, nie wspominając o tym, że jest bardzo niezdrowy zarówno dla ciała, jak i umysłu.

Jeśli nie można całkowicie uniknąć stresu, jak można go zminimalizować?

W życiu zdarzają się stresujące rzeczy, czy tego chcemy, czy nie, i choć nie mamy wpływu na to, co się dzieje w naszym życiu, możemy kontrolować, jak na to reagujemy.

Radzenie sobie ze stresem jest czymś, o czym wiele osób wie, ale niewiele z nich faktycznie to praktykuje. Może to być tak proste, jak praca w kabinie biurowej, gdy czujesz się trochę przytłoczony, lub wypróbowanie medytacji - cokolwiek na Ciebie działa!

Jest to coś, co powinieneś robić niezależnie od tego, czy rzeczywiście odczuwasz stres, czy nie, ponieważ utrzymywanie pozytywnego i zdrowego stylu życia może zredukować stres, zanim jeszcze się on pojawi. Dzięki temu zyskasz siłę psychiczną i fizyczną, by poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed Tobą życie, i będziesz w stanie przezwyciężyć stres, zanim stanie się on negatywny i ekstremalny.

Główne elementy zarządzania stresem to:

  • dbanie o zdrową dietę, dostarczanie organizmowi potrzebnych witamin i minerałów
  • Dbanie o dobry sen każdej nocy i utrzymywanie rutyny, która nie wymaga długiego leżenia w łóżku i regularnych późnych nocy
  • Regularne ćwiczenia, nie tylko w celu zapewnienia dobrego stanu zdrowia fizycznego, ale także dla poprawy zdrowia psychicznego
  • Przyjęcie pozytywnego sposobu myślenia, który pozwala postrzegać życie jako sytuację, w której szklanka jest do połowy pełna, a nie do połowy pusta. Pomóc w tym może medytacja i uważność (mindfulness)
  • Zrozumienie czynników, które mogą wywołać sytuację stresową, i zachowanie odpowiedniej perspektywy. Pomóc w tym może także pozytywny sposób myślenia
  • Prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego, które pozwala na pozbycie się stresu w zdrowy sposób
  • Rozmawianie o wszystkim, co nas niepokoi, a nie "chowanie tego w sobie".

Z punktu widzenia pracy pomocne jest także zapewnienie sobie wygodnej i przyjaznej aranżacji biura. Kilka roślin w biurze może zmniejszyć stres, podobnie jak sprawdzenie, czy krzesło biurowe nie powoduje przypadkiem bólu pleców lub karku!

Wszystko to składa się na sytuację, która jest o wiele bardziej odstresowująca niż alternatywne rozwiązanie!